Warto tam być i zobaczyć „nowe zakątki wodne nad jeziorem Dąbie już gotowe”

Szczeciński „Przylądek Czterech Szkieletów” już zagospodarowany. W ramach inwestycji na wschodnim wybrzeżu jeziora Dąbie Małe powstało pięć nowych zakątków kajakowych. Wybudowano przy nich m.in.: nowe pomosty, siedziska i stoły z zadaszeniem.

Zakątki powstały na terenie Sadlińskich Łęgów w Dąbiu. To łąki ciągnące się po wschodniej stronie jeziora Dąbie Małe. Na północnym-zachodzie wieńczy je cypel zwany Sadlińskim Przylądkiem lub właśnie Przylądkiem Czterech Szkieletów. Powstało tu pięć nowych zakątków wodnych, które mają służyć turystom do krótkiego wypoczynku. Trzy z tych miejsc są dostępne zarówno od strony wody, jak i lądu. W zakątkach wybudowano nowe pomosty, przy których można zacumować kajaki czy łódki. Pojawiły się także zadaszone wiaty, miejsca na ognisko.

W ramach inwestycji powstało pięć zakątków:

Zakątek Jeziorna – zlokalizowany na terenie Sadlińskich Łęgów w rejonie ul. Jeziornej, ok. 200m od ujścia strugi Chełszcząca do jeziora Dąbie. Przeznaczony zarówno dla kajakarzy, jak i użytkowników ścieżek rowerowo – rolkowych. Mogą przy nim cumować 4 kajaki.

Zakątek Płońska Kępa – zlokalizowany w części wodnej, przybrzeżnej cypla Płońska Kępa. Niedostępny od strony lądowej. Przeznaczony dla użytkowników małych jednostek pływających – głównie dla kajakarzy. W tym zakątku powstały: pomost cumowniczy usytuowany prostopadle do nurtu wody, zadaszony stół z siedziskami, tablica informacyjna, tablica pamiątkowa, oznakowanie nawigacyjno-informacyjne, drabinka zejściowa do wody. Może tu cumować 8 kajaków.

Zakątek Sadlińskie Łęgi – zlokalizowany w części przybrzeżnej jeziora Dąbie, najdalej na północ wysuniętego cypla Sadlińskie Łęgi. Niedostępny od strony lądowej. Przeznaczony dla użytkowników bardzo małych jednostek pływających – kajakarzy. Elementy wyposażenia zakątka: pomost cumowniczy usytuowany prostopadle do nurtu wody, pomost dojściowy, pomost rekreacyjny, zadaszony stół z siedziskami, tablica informacyjna, tablica pamiątkowa, oznakowanie nawigacyjno-informacyjne, drabinka zejściowa do wody. Zakątek przeznaczony dla 8 kajaków.

Zakątek Trzebuskie Łęgi – zlokalizowany w części północnej rejonu Sadlińskich Łęgów, nieopodal granicy administracyjnej miasta Szczecin z gminą Goleniów. Przeznaczony zarówno dla kajakarzy, jak i użytkowników ścieżek rowerowo – rolkowych. Może przy nim cumować 8 kajaków.

Zakątek Chełszcząca – zlokalizowany na terenie Sadlińskich Łęgów w rejonie wału przeciwpowodziowego, ok. 200 m ma północ od ujścia do jeziora Dąbie strugi Chełszcząca. Przeznaczony zarówno dla kajakarzy, jak i użytkowników ścieżek rowerowych. Może przy nim cumować 8 kajaków.

Zarówno projekt inwestycji, jak i prace budowlane zostały wykonane przez Przedsiębiorstwo Usług Hydrotechnicznych Rusiecki. Całkowity koszt wyniósł 1,87 mln zł, z czego 0,5 mln zł pochodziło z dofinansowania unijnego.

Źródło: wszczecinie.pl (odwiedź stronę)

Zakątki jeziora Dąbie – inne wpisy

Podziel się wiadomością.....