Ważne !!! Utrudnienia na torze wodnym Świnoujście – Szczecin w dniach 12-16 października

Neutralizacja 5,4-tonowego niewybuchu z czasów II wojny światowej, „Tallboya” odbędzie się w dniach 12-16 października – poinformowały w czwartek służby odpowiedzialne za usuwanie bomby. Będzie to największa tego typu akcja, konieczna będzie ewakuacja części mieszkańców, miasto przez kilka dni nie będzie funkcjonowało normalnie.

– do tej pory nie mieliśmy do czynienia z taką bombą, w Świnoujściu zostało już wyeliminowanych kilka groźnych ładunków, ale z tak wielkim niebezpieczeństwem, z tak wielką bombą, mamy do czynienia po raz pierwszy – powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. Wyjaśnił, że konieczne były długie przygotowania.

– skutki, z którymi możemy mieć do czynienia w przypadku niespodziewanego wybuchu bomby, są ogromnych rozmiarów – podkreślił dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego Paweł Rodzoś.

Operacja planowana jest na 12-16 października; możliwe, że zakończy się wcześniej. W tych dniach codziennie od godz. 7 do godz. 17 zamknięta będzie przeprawa promowa Centrum – czynna będzie tylko przeprawa Warszów, którą na co dzień przeprawiać się mogą tylko mieszkańcy miasta (będą na niej dodatkowo kursować, oprócz promów Bielik, także dwa promy Karsbór). Podczas akcji natomiast będzie udostępniona dla wszystkich.

Świnoujski magistrat podkreśla jednak, że należy się liczyć z dużymi utrudnieniami w przeprawie, a osoby, które planowały w tych dniach przyjazd do miasta, są proszone o przesunięcie terminu przyjazdu. Zamykany będzie też most w Karsiborzu.

Ewakuowanych zostanie ponad 750 osób przebywających w tzw. strefie bezwzględnej (2,5 km od miejsca zalegania niewybuchu): mieszkańcy wyspy Karsibór, a także część mieszkańców Ognicy na wyspie Wolin. Będą oni mogli powracać do domów po godz. 17. Dla ewakuowanych osób zostaną przygotowane miejsca pobytu na terenie miasta.

W promieniu 3 km od miejsca zalegania Tallboy’a podczas trwania akcji wprowadzony zostanie też zakaz ruchu wszelkich jednostek pływających.

– przekłada się to nie tylko na ruch jednostek małych czy większych, ale na cały ruch do portu w Szczecinie, Policach i do wszystkich pozostałych portów Zalewu Szczecińskiego – powiedział dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie Wojciech Zdanowicz. Szczegółowe komunikaty będą przekazywane przez kapitanaty portów.

5,4-tonowa brytyjska bomba lotnicza „Tallboy” zalega na torze wodnym Świnoujście-Szczecin w pobliżu przeprawy promowej Centrum, na 11 m głębokości. Zawiera 2,4 tony materiału wybuchowego o zwiększonej sile działania, co odpowiada 3,6 tonom trotylu, mierzy ponad 5,5 m i ma metr średnicy. Neutralizację bomby przeprowadzą nurkowie minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców.

– to największy obiekt, z jakim Marynarka Wojenna będzie się mierzyła, (…) jedna z największych bomb konwencjonalnych, które były zrzucane podczas II wojny światowej. Służyła do rażenia celów strategicznych. Celem strategicznym był też krążownik Lutzow, który był w tamtym czasie zacumowany w tym rejonie – wyjaśnił rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr. ppor. Grzegorz Lewandowski.

Podkreślił, że pierwsze dwa dni będą poświęcone na „intensywne przygotowanie obiektu”, który następnie zostanie neutralizowany przez deflagrację – wypalanie materiału wybuchowego.

– to jeden z procesów termodynamicznych przemiany materiału wybuchowego, jest to również proces wybuchowy, natomiast w stosunku do detonacji jest procesem mniej gwałtownym, mniej dynamicznym – powiedział kmdr. ppor. Grzegorz Lewandowski.

Wskazał, że nurkowie minerzy metody tej używają do neutralizacji niebezpiecznych obiektów od pięciu lat, a od października ub.r. wszystkie niewybuchy znalezione podczas pogłębiania toru wodnego Szczecin-Świnoujście, były usuwane w ten sposób.

– długotrwałe procesy chemiczne, które zachodziły w tym obiekcie przy każdym jego ruchu mogą spowodować jego wybuch. Każde uderzenie, każde drganie, każda zmiana ciśnienia, mogłyby spowodować to, że ten obiekt wybuchnie – powiedział rzecznik 8. FOW. Podkreślił, że obostrzenia będą obowiązywały zarówno służby, jak i mieszkańców miasta.

Nurkowie podczas samej akcji deflagracji będą przebywali poza strefą bezpośredniego zagrożenia, a proces zostanie uruchomiony systemami radiowymi.

Termin akcji został ustalony na czas, gdy nie będą prowadzone dostawy LNG do terminalu w Świnoujściu – poinformowali przedstawiciele Gaz-Systemu. Ustalono też, że podczas prowadzenia akcji zostanie zamknięta i rozgazowana sieć gazowa w miejscu przekraczania Kanału Piastowskiego, zostaną też zabezpieczone układy zaporowo-upustowe, znajdujące się na sieci.

Wikipedia info (cyt.)
Tallboy (ang. wysoki chłopiec) – używana w czasie II wojny światowej mniejsza wersja najcięższej bomby lotniczej Grand Slam o masie 5340 kg. Została skonstruowana przez brytyjskiego inżyniera Barnesa Wallisa według opracowanego przez niego konceptu bomby earth quake. Rozmiary i masa bomby były tak duże, że mógł ją przenosić tylko jeden ciężki bombowiec – Avro Lancaster dysponujący odpowiednio dużą komorą bombową. Po raz pierwszy użyta w czerwcu 1944 roku do niszczenia niemieckich schronów na terenie Francji. Zwłaszcza dotyczyło to schronów dla okrętów podwodnych w miejscowości Lorient, a także Brest i Saint-Nazaire. Licencję na produkcję bomb Tallboy zakupiły także Stany Zjednoczone. Na jej podstawie opracowano tam bombę kierowaną VB-13 Tarzon.
Do końca wojny dywizjon specjalnie przygotowanych bombowców Avro Lancaster zrzucił 854 takie bomby, m.in. zatapiając niemiecki pancernik „Tirpitz”. Niewybuch bomby tallboy znaleziono we wrześniu 2019 r. w Kanale Piastowskim w Świnoujściu. Bomba została zrzucona prawdopodobnie podczas nalotu zakończonego zatopieniem krążownika „Lützow” w 1945 r.

Źródło: portalmorski.plwikipedia.orgPAP szczecin.tvp.pl

ALERT RCB !!!